Osobní tipy z kongresu

16.5.2016

Zabývám se finančními kongresy už šest let a těší mě, že poslední dva roky převažují spíš investiční a poradenské. Setkávám se díky tomu s řadou velezajímavých lidí a na FMEP 2016 tomu je stejně.

Prvním tipem jsou tedy lidé – řečníci, návštěvníci, partneři i techničtí spolupracovníci. Jsem moc rád, že s řadou z nich se potkávám už déle než ony dva roky a nemenší radost mám z kontaktů nových. Stačí se podívat na seznam řečníků a uděláte si obrázek sami.

Z programu je těžké něco jednotlivě vytáhnout, všechny diskuse, přednášky i wotkshopy jsou zajímavé a přínosné. Už první diskuse o legislativě, kde vystoupí mj. Aleš Králík (MF ČR) a Jiří Šindelář (USF ČR) nabídne zajímavý pohled na regulaci, která je jedním z hybatelů vývoje trhů – platí motto kongresu že Trh se změní, ale nezmizí!

Každého poradce určitě zajímá, jaké názory panují kolem jeho klíčového pomocníka – softwaru. Je to jednoduše spojka mezi mateřskou společností a poradcem pro zpracování dat nebo služebník poradce a nebo dokonce jeho klienta? Co všechno může umět a kam se ubírá vývoj? Platí, že služby společností se liší právě hlavně softwarem?

Karlu Veselému (Deloitte Advisory) vděčí náš kongres za motto. Byl to právě on, kdo při přípravné schůzce bloku o pojištění pronesl větu Trh se změní, ale nezmizí. Stejně jako ve Velké Británii ti, kteří u nás podchytí změny včas budou mít daleko širší možnosti k práci a výdělkům. Platí ono lehce otřepané, ale pravdivé změna znamená příležitost. Je snadné se poddat chmurám, ale to nikam nevede. Ano, trh už se mění. Abyste měli co nejvíc indicií o budoucnosti je hlavním cílem našeho kongresu.

Jednu změnu zažíváme už teď. Kvůli nízkým a ještě nižším sazbám přestávají fungovat klasická investiční doporučení, zvláště u konzervativních aktiv. Z mlhy husté tak, že by ji neocenil ani Rákosníček se vylupuje a hned mizí jedna změna za druhou – nízká cena ropy, kurz dolaru, vysoká cena ropy, inflace, zlato, deflace, krize, migrace a další zjevy. Co je pěna dní a co naopak příznakem budoucího trendu o tom budou investiční panel. Samozřejmě zazní i názory na atraktivitu jednotlivých investičních příležitostí.

Moc zajímavou perličkou bude pohled na poradenský trh pomocí statistik a databází. Je registr ČNB poloplný nebo poloprázdný neaktivními poradci? Jak moc oprávněný je spíš nedůvěřivý pohled veřejnosti na poradce – víte, kolik „kolegů“ je v insolvenci, má exekuce nebo sídlí na městském úřadě? A jaké jsou trendy – zlepšuje se díky vaší práci a činnosti asociací stav?

S tím souvisí i panel poslední. Je skvělé, že i u nás si vzrůstající počet poradců uvědomuje důležitost následného vzdělávání, jehož součástí je i náš kongres. A právě díky tomuto trendu mám z kongresu největší radost. Jeho návštěvníky jsou ti, kteří vidí v kvalitním poradenství svou budoucnost. Moc rád se s vámi 25. května setkám!

P.S. Součástí kongresu je nejen krmě duševní, ale i pozemská. Na výběr bude z několika obědových hlavních jídel a během kávové přestávky nebudou chybět zákusky a espresso.

button1